پخش زنده
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
  • ورود
  • ثبت نام
  • ارسال ویدیو

زندگی جمعی

نویسنده: : monjitvtechتاریخ انتشار: : ۱۳۹۷/۵/۶ ۸:۱۳799 مرتبه خوانده شده منتشر شده در شاخه: اخبار مهدویت
حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان، استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه پیش از ظهور باید زندگی جمعی را بیاموزیم، اظهار کرد: اینکه شیعیان تکی به مسجد جمکران رفته اند و دعا کرده اند و یا هیئتی را راه اندازی کرده اند، این کارها فایده ای ندارد، باید زندگی جمعی را یاد بگیریم.
به نقل از وعده صادق؛ وی با بیان اینکه شیعیانی که نمی توانند با هم زندگی کنند، چگونه انتظار دارند تا امام زمان(عج) ظهور کند؟، گفت: امروزه هر فردی راه خود را می رود و به دیگران هم کاری ندارد، افراد معتقدند اگر به زندگی دیگران کار داشته باشیم، مصیبت دارد، اختلاف نظر به وجود می آید، تفاوت روحیه وجود دارد و ... بنابراین بهتر است، هر کس به کار خود باشد تا امام زمان(عج) ظهور و همه امور را اصلاح کند.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه با اشاره به اینکه شیعیان در آخرالزمان باید ظرفیت اجتماعی خود را بالا ببرند، تاکید کرد: شیعیان باید قدرت اجتماعی بالا بیابند و زندگی جمعی را خوب آموزش ببینند؛ امروز جمهوری اسلامی، زمینه ای برای تمرین است اما ما که نمی توانیم به صورت جمعی زندگی کنیم، چه انتظاری برای ظهور امام زمان(عج) داریم؟!

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه باید قبل از ظهور جمعی بودن را آموزش ببینیم، تاکید کرد: امام زمان(عج) می فرمایند: «وَ لَوْ أَنَّ أَشْیاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَی اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِی الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْیمْنُ بِلِقَائِنَا؛ اگر شیعیان ما که خداوند توفیق طاعتشان دهد، در راه ایفای پیمانی که بر دوش دارند، همدل می شدند، میمنت ملاقات ما از ایشان به تأخیر نمی افتاد.» یعنی باید این وفای به عهد دلی باشد.

وی اضافه کرد: در آیه 230 سوره مبارکه آل عمران بیان می شود: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛ ای اهل ایمان، (در کار دین) صبور باشید و یکدیگر را به صبر و مقاومت سفارش کنید و مهیّا و مراقب کار دشمن بوده و خداترس باشید، باشد که فیروز و رستگار گردید» اصْبِرُوا یعنی ای اهل ایمان تک تک صبر کنید، صَابِرُوا یعنی با هم صبر کنید و در ادامه دارد وَرَابِطُوا یعنی هر فردی خوبی های خود را به میدان آورد و با هم جمع کنند و هم افزایی کنند به این معنا که بدی ها را باید برای خود نگه داشت اما در خصوص خوبی ها، شیعیان باید هم افزایی کنند و این بسیار سخت است.

کارشناس مذهبی در پایان خاطرنشان کرد: براساس این حدیث امام زمان(عج) «وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَی اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِی الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیهِمْ» باید زندگی جمعی را یاد بگیریم.
چاپ صفحه